Műfű kisokos tartalomjegyzék:
- Műfű telepítése kertbe
- Műfű telepítés teraszra
- Műfű tisztítása, karbantartása, háziállatok kérdése (kutya,cica)
- Vízelvezetés, gazosodás, vakondok, időjárás
- Műfű költségek, műfű pázsit ár
- Műfű garancia, élettartam és minőség
Műfű telepítése kertbe
-
Milyen rétegrend kialakítása szükséges a műfű telepítésénél?
A műfű telepítése során a geotextília fölé egy 20 cm-es rétegrend kialakítását javasoljuk. A rétegek létrehozásához három féle átmérőjű fagyálló zúzott kő szükséges, melyet rétegenként (a legalsó réteg 10 cm, a középső 7 cm, a felső pedig 3 cm) szükséges lapvibrátorral tömöríteni. Részletesebb leíráshoz tekintse meg telepítési útmutatónkat.
-
Kell szegélykövezni a műfű széleit?
A műfű szegélykövezése nem kötelező, de az optimális tartósság és esztétika szempontjából javasoljuk.
-
Szükséges geotextília lerakása a műfű rétegrend alá?
Igen, szükséges a gyomosodás elkerülése miatt. A műfű rétegrendjének kialakítása során a legalsó zúzott kő réteg alá javasoljuk a geotextília lerakását, hogy elválassza a zúzott követ a termett talajtól.
-
Hogyan rögzítsük a műfüvet? Ragasztással vagy leszúrással? Melyiknek mi az előnye?
A műfű telepítésekor a leszúrás olcsóbb és házilag egyszerűbben kivitelezhető rögzítési mód. Ennek ellenére mi a ragasztást ajánljuk, mert sokkal tartósabb és biztonságosabb megoldás a műfű rögzítésére. Ha le van ragasztva, kevésbé tudja a háziállat is kikaparni, illetve így biztosan nem keletkeznek benne puklik, amiben eleshetünk.
Ragasztás esetén azonban mindenképpen szükséges szegélykövezni és egy 20 cm-es beton sávot kialakítani. A használhatóság érdekében a tekercsek illesztésénél a toldóval (tape) szalaggal való ragasztást javasoljuk. -
Szükséges vakondháló lerakása a műfű alá a rétegrend kialakításakor?
Nem feltétlenül szükséges, de ahhoz, hogy biztosan ne keletkezzen vakond okozta kitüremkedés a műfű felületén, javasoljuk a vakondháló használatát. Minél kisebb rétegrendet alkalmazunk telepítés során, annál indokoltabbá válik a háló használata.
-
Szükséges szikkasztó vagy dréncső a vízelvezetéshez?
Láposabb, vizenyősebb területeken, ahol alapjáraton is megáll a víz, indokolt a dréncső használata. Az esetek túlnyomó részében azonban nincsen rá szükség, de ez mindig egyedi elbírálást igényel.
-
Betonra is telepíthető a műfű?
Lehetséges a már meglévő lebetonozott részekre műfüvet telepíteni. Azonban ha most történik a terület kialakítása, az optimális vízelvezetés miatt zúzott kő rétegrend kialakítását javasoljuk.
-
Időjárás tekintetében mikor telepíthető a műfű?
A műfű telepítésénél fontos, hogy az idő száraz legyen és ne legyen se túl hideg, se túl meleg. A hőmérséklet szempontjából a 15-30 °C az ideális. A megfelelő hőmérséklet azért fontos, hogy a műfű kellőképpen kirúgja magát. A száraz idő pedig azért fontos, hogy a ragasztó megfelelően meg tudjon kötni.
-
Kell töltőanyag (pl. homok) a műfűbe?
Dekorációs célokat szolgáló műfűnél nem kell, de sportpályák telepítésénél javasoljuk töltőanyag használatát.
Műfű telepítés teraszra
-
Ragasztható a műfű közvetlenül járólapra is?
Igen, természetesen. Akár vödrös ragasztóval vagy kétoldalú ragasztóval is rögzíthető a műfű járólappal burkolt felületekre.
-
Milyen ragasztót javasolnak teraszborításhoz?
A webáruházunkban elérhető xy ragasztót javasoljuk, mely alkalmas a műfű bármilyen felületre való rögzítésére.
-
A szálirány számít a lerakásnál?
Igen, számít. A műfű lerakásánál úgy kell lefektetni a tekercset, hogy abba az irányba dőljenek a szálak, amelyik oldalról a legtöbbet nézzük műfüvünket, mivel ebből a szögből lesz a legtermészetesebb az összhatás. Ha szélesebb területeket fedünk be műfűvel, nagyon fontos a műfű tekercsek megfelelő összeillesztése, ugyanis akkor lesz esztétikus a végeredmény, ha a különböző tekercsek szálai ugyanabba az irányba dőlnek.
-
Vízelvezetést hogyan oldjuk meg fedetlen terasznál?
Hogyha a terasz természetes dőlésszöge miatt le tud folyni a teraszról a víz, akkor műfű lerakása esetén sem lesz gond vele. Azonban ha most is megáll a víz a terasz közepén, akkor értelemszerűen a műfű felületén is meg fog.
A nem vízáteresztő burkolatú területeknél azonban javasoljuk a teljes felületen történő ragasztást a járólap és a műfű közt pangó víz elkerülése végett.
Műfű tisztítása, karbantartása, háziállatok kérdése
-
Mit jelent az, hogy a műfű gondozásmentes?
Azt jelenti, hogy a műfű nem igényel gondozást. Nem kell locsolni, nyírni, szellőztetni és a gyomokkal bajlódni, valamint a nem várt vakondtúrások sem veszik el időnket és energiánkat.
Annak ellenére, hogy maga a műfű gondozásmentes, nem tudjuk megakadályozni, hogy a lombhullató fák levelei, illetve egyéb szennyeződések rákerüljenek. Ennek eredményeképpen a műfű igényel némi karbantartást, de ez pusztán a terület tisztántartását jelenti. A száraz piszkok (falevelek, tobozok, tűlevelek) eltávolításához egy lombfújó beszerzését javasoljuk. Az egyéb szennyeződéseket minél rövidebb időn belül el kell távolítani, egy slaggal átmosni vagy szükség esetén tisztítószerrel letakarítani. -
Kikaparhatják-e a háziállatok a műfüvet?
Strapabírósága révén az átlag házi kedvencek nem tudják kikaparni a műfüvet vagy bármilyen módon kárt tenni a felületén.
-
Elszíneződik a műfű a háziállatok vizeletétől?
Nem, de ha háziállatunk sokat tartózkodik rajta, időnként érdemes letakarítani a műfű felületét.
-
Kell speciális seprű vagy kefe a műfű felület tisztán tartásához?
Nem szükséges. Akár egy cirokseprűvel is el lehet távolítani a rákerülő koszokat, de ez azonban igen időigényes feladat. A legegyszerűbb megoldás egy lombfújó beszerzése, ugyanis így tudjuk a leggyorsabban és leghatékonyabban eltávolítani a különböző piszkokat a műfű felületéről.
Vízelvezetés, gazosodás, vakondok, időjárás
-
Okozhat-e gondot a vakond a műfű felületén?
Szakszerű telepítés és megfelelő rétegrend kialakításánál nem jelentkezhetnek vakond által okozott kitüremkedések.
-
Egy idő után elkezdhet gazosodni a műfű felülete?
Megfelelő rétegrend és geotextília alkalmazása esetén nem fog a műfű felülete gazosodni.
-
Keletkezhetnek tócsák, pocsolyák a műfüvön?
A műfűnek jó vízelvezető képessége van, így megfelelő alépítmény esetén nem keletkezhet rajta pocsolya. Azonban erősebb zivatarok után átmenetileg megjelenhet nagyobb mennyiségű víz a felületén, amit egyszerre nem tud átereszteni és elvezetni.
-
Télen le kell lapátolnom a havat a műfűről?
Nem szükséges. Mivel a műfű fagyálló, ezért nem fog kárt okozni benne a hó sem.
-
Ellenáll a műfű az időjárás viszontagságainak?
Igen, teljes mértékben időjárás álló. Sem a hó, sem az eső, sem a tűző nap nem tud kárt tenni a műfűben.
-
Okozhat-e kárt a fagy a műfűben?
Nem, a műfű fagyálló.
Műfű költségek, műfű pázsit ár
-
Milyen költségekkel kell számolni a műfű kialakításakor?
A műfű tekercs megvásárlásán felül az alépítmény kialakításának és a műfű ragasztásának költségeivel kell kalkulálni.
-
Milyen fenntartási költségei lehetnek a műfűnek?
A műfű tisztán tartásából fakadó költségeken kívül nincs semmilyen fenntartási költsége.
Műfű garancia, élettartam és minőség
-
Tehetek-e kerti bútort a műfűre?
Igen, de azon a ponton, ahol huzamosabb ideig súly van rajta, lelapulhatnak a műfű szálai. A tömörebb, sűrűbb műfüvek könnyebben visszaállnak az eredeti helyzetbe, miután lekerül róluk a súly.
-
A nagy igénybevétel károsíthatja a műfű felületét?
A hétköznapi használatot teljes mértékben bírja. Azonban huzamosabb, jelentősebb terhelés esetén a műfű szálai lelapulhatnak, esetenként meg is sérülhetnek. Ilyen például a focizásra szánt terület vagy a hintaállványok alatti rész, ahol minden használatkor ugyanazok a pontok vannak nagy igénybevételnek kitéve. Ha tudjuk, hogy a műfűvel borított terület jelentős igénybevételnek lesz kitéve, érdemes olyan műfüvet választani, amit kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki.
-
Mennyi garanciát vállalnak a műfű színtartósságára?
A gyártó 7 év UV-állósági garanciát vállal a műfüvekre, amely azt jelenti, hogy ez idő alatt a magas UV-szűrőnek köszönhetően a műfű garantáltan nem fog veszíteni a színéből. Ez nem azt jelenti, hogy ennyi ideig lesz csak szép a műfüves terület, ugyanis a műfű élettartama ennek két- vagy akár háromszorosa is lehet.
-
Cigicsikk vagy grillező parazsa árt a műfűnek?
A grillező közvetlenül műfű mellé helyezését nem javasoljuk. Bár kigyulladni nem tud, de azon a ponton, ahol ráesik az izzó parázs vagy a cigicsikk, megolvadhat a műfű felülete.
-
Gyúlékony a műfű?
A műfű nem tud lángra kapni, csak megolvadni.
-
Okozhat allergiát a műfű?
Nem, a műfű teljesen allergénmentes megoldás a különböző területek füvesítésére.
-
Mennyi idő után érdemes lecserélni a műfüvet?
A Nyugat-Európai trendeket nézve átlagosan 15 évente érdemes lecserélni a műfüvet.
-
Vannak-e mérgező anyagok a műfűben?
A műfű egészségre ártalmas anyagokat nem tartalmaz.